στάση εργασίας 14 Μάρτη

Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013 10:17
Στην Κατηγορία : Ανακοινώσεις

ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 14 ΜΑΡΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΒΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΙΣ 11.30 ΤΟ ΠΡΩΙ

Συνάδελφοι, Συναδέλφισσες,

Το Δ.Σ. του συλλόγου ΕΤΕΠ αποφάσισε ομόφωνα την συμμετοχή στη στάση εργασίας ενάντια στο σχέδιο Αθηνά, την Πέμπτη 14 Μάρτη από τις 11 το πρωϊ έως το τέλος της βάρδιας και συμμετοχή στην περικύκλωση του Υπουργείου Παιδείας στις 11.30 το πρωί για να διεκδικήσουμε:

ü      Αποκλειστικά Δημόσια και Δωρεάν Ενιαία Ανώτατη Εκπαίδευση, η επιστήμη, η έρευνα να τεθούν στην υπηρεσία των λαϊκών αναγκών και όχι των μονοπωλίων.

ü      Να μην εφαρμοστούν οι αντιδραστικές αναδιαρθρώσεις στα ΑΕΙ που στοχεύουν στη διαμόρφωση ευέλικτων αναλώσιμων εργαζόμενων, πηγή φτηνής εργατικής δύναμης για τα συμφέροντα του κεφαλαίου

ü      Να μην εφαρμοσθεί το σχέδιο ΑΘΗΝΑ, που με πρόσχημα την υπάρχουσα κατάσταση της Ανώτατης Εκπαίδευσης στοχεύει με τις συγχωνεύσεις και τις καταργήσεις τμημάτων στην ολοκληρωτική παράδοσή της στις επιδιώξεις της ιδιωτικής κερδοφορίας, στην ενίσχυση των κάθε είδους ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων, στο κτύπημα των δικαιωμάτων εργαζομένων και φοιτητών.

ü      Κανένας φοιτητής και σπουδαστής να μην πεταχτεί εκτός σπουδών – να ολοκληρώνει τις σπουδές του απερίσπαστος στο τμήμα που εντάχθηκε – να μην υποχρεωθεί να μετακινηθεί σε άλλη πόλη για να τελειώσει τις σπουδές του.

ü      Να αυξηθεί άμεσα η χρηματοδότηση των ΑΕΙ για την αντιμετώπιση των μεγάλων αναγκών λειτουργίας τους.

Για το Δ.Σ.

Η Πρόεδρος                                   Η Γεν. Γραμματέας

Ε. Σούμα                                                           Ε. Τσουκάτου

Μπορείτε να απαντήσετε, ή να κάνετε trackback από το site σας.